„Transcend SSD720“ 256 GB SSD kaupiklis

Prieš keletą metų mūsų apžvalgų asortimente įsimaišęs SSD kaupiklis sukeldavo didelį ažiotažą. Dabar to nebėra ir šie vartotoją iki ausų savo sparta pradžiuginantys įrenginiai pas mus svečiuojasi gana dažnai. Duomenų bazę pradėję kaupti nuo „SandForce SF-2281“ valdiklį turinčių SSD kaupiklių, vėliau apžvelgėme ne vieną ir kito gamintojo („Marvell“, „Indilinx“) valdiklį turinčius produktus. Tiesą pasakius, paskutiniu metu turėjome nedidelį „Marvell valdiklius naudojančių SSD kaupiklių bumą, todėl bandome grįžti į ištakas: išsiaiškinsime, ar vienas ant popieriaus greičiausių SF-2281 valdiklį turinčių ir „Transcend SSD720“ serijai priklausantis kaupiklis yra pajėgus išlikti nuožmioje konkurencijoje.

 

  • Apie Transcend
  • Pakuotė ir komplektacija
  • Žvilgsnis iš arčiau
  • Programinė įranga
  • Testavimas
  • Rezultatai
  • Išvados

 

Apie „Transcend

1988-siais Taivane įkurta „Transcend Information. Inc“ 2006 metais sulaukė svaraus vietinio įvertinimo: kompanija buvo įtraukta į svarbiausių šalies pasaulinio mąsto kompanijų dvidešimtuką. Daugiausiai atminties produkciją (DRAM moduliai, flash atminties kortelės, USB atmintinukai, išoriniai HDD diskai) gaminanti „Transcend“ 2007 metais analitkų „Gartner“ buvo priskirta trečiam pagal dydį USB atmintinukų gamintojui. „Transcend“ pasižymėjusi ir DRAM rinkoje: tai vienintelė kompanija visiems savo operatyvios atminties moduliams taikanti gyvenimo trukmės garantiją.

 

Pakuotė ir komplektacija

Ant viršutinės pakuotės dalies dominuoja gamintojo propaguojamam dizainui (kad ir tame pačiame oficialiame puslapyje) būdingos balta ir raudona spalvos. Čia pat pavaizduota SSD kaupiklio išvaizda, talpa, naudojamas valdiklis, informuojama apie klonavimo programinę įrangą bei nurodomi parametrai susiję su SSD sparta. Kiek neįprasta dešiniajame viršutiniema kampe matyti užrašą „Ultimate“. Panašu, kad „Transcend“ šį žodį SSD720 serijai pradėjo naudoti visai neseniai, o silpnesnei SSD320 serijai pritaikė „Premium“.

Priešinga pakuotės dalis suteikia daugiau informacijos apie SSD720: be linijinių greičių ir IOPS nurodomi išmatavimai, darbinės temperatūros ribos, garantinis periodas. „Transcend linijinę spartą nurodžiusi pasitelkiant tiek ATTO, tiek ir AS SSD programinę įrangas.

„Transcend“ akcentuoja nenuginčyjamus SSD privalumus: tylų veikimą, mažas energijos sąnaudas ir atsparumą smūgiams. Komplektacijoje turėtume rasti 3,5“ dėklą, o HDD -> SSD klonavimo programinį įrangą („System Clone“) teks parsiųsti kartu su „SSD Scope“ paketu.

SSD720 apsaugotas elektrostatiniu maišeliu bei plastikine dėžute. Komplektacijoje randame 2,5" -> 3,5" dėklą, tvirtinimo varžtelius, vartotojo gidą bei porą brošiūrų, informuojančių apie garantines sąlygas ir „Transcend“ produktų gamą.

 

Žvilgsnis iš arčiau

„Transcend“ savo flagmanui parinko solidaus svorio 7 mm aukščio korpusą. Tai reiškia, kad viršutinėje dalyje talpą, serijinį numerį ir SATA tipą nurodantį lipduką turintis SSD720 yra suderinamas su visais nešiojamais kompiuteriais ir daugeliu ultrabook'ų.

„SandForce“ valdiklį naudojančių kaupiklių galutinę vartotojui prieinamą talpą apsprendžia dvi savybės: atidėjinių sistema (angl. over provisioning arba OP) ir RAISE (SandForce's NAND redundancy). RAISE yra įgimta antros kartos „SandForce“ kaupiklių savybė, kuri padidina kaupiklio patikimumą atidedama kontrolinius taškus paaukotame NAND luste, bandant išvengti klaidų atsiradimo. Tuo tarpu OP yra skirta susidėvėjusių celių pakeitimui ir šiukšlių rinkimo funkcijai palaikyti. Akivaizdu, kad be OP „SandForce“ kaupikliai sėkmingai funkcionuoti negali, ir nors atidėjiniams skirtą talpą galima reguliuoti programiniu būdu, gamintojai šios funkcijos visiškai išjungti negali. Padidinti galutinę SSD kaupiklio talpą galima atsisakius RAISE funkcijos. Ši funkcija diegiama tik didesniuose nei 120 GB kaupikliuose (įskaitant). Mažesni nei 64 GB kaupikliai (įskaitant) šią funkciją turi išjungtą. Paprastai RAISE adaptuojamas dviem atvejais: siekant visiško patikumo arba naudojant prastos kokybės NAND atmintį. Antrojo atvejo SSD rinkoje taip ir nesulaukėme (TLC atminties negalima pavadinti prasta), o įprastiniams vartotojams integruoto 55-bit BCH korekcijos varikliuko turėtų tikrai pakakti. Įvertinusi šiuos pavojus „Transcend“ visiškai išjungė RAISE 720-os serijos kaupikliuose, todėl vietoje įprastinių 223,5 GB, vartotojas „Windows“ aplinkoje turi prieigą prie 238,4 GB.

„Transcend SSD720“ PCB prilaikomas keturiais varžtais. Abipus montažinės plokštės išdėstyti dvišerdžiai (2x 8GB) 24 nm „Sandisk“  MLC lustai. Su pirmo leidimo SF-2281 VB1 valdikliu atmintis jungiama per Toggle Mode sąsają. Atskiro spartinančiosios atminties lusto nematome (tai įprasta visiems SF-2281 SSD), nes realiu laiku atliekama duomenų kompresija leidžia įrašyti duomenų mažiau ir jų atvaizdo saugojimui pasirenkama particija prieinamama NAND flash luste.

256 GB talpos SSD720 yra tipiškas SF-2281 produktas, turintis didelius deklaruojamus linijinius skaitymo ir rašymo greičius. Tačiau skirtingai nei daugelis kitų SF-2281 naudojančių SSD kaupiklių, SSD720 pasižymi pakankamai didele operacijų per sekundę sparta, kuri idealiomis sąlygomis siekia 43 000 ir 88 000 IOPS.

 

Programinė įranga

„Transcend“ kartu su SSD720 siūlo „SSD Scope įrankį, kurį reikia parsisiųsti internetu. Žinant, kad „LSI“ turi savo nuosavą įrankį ir galbūt yra išdalinusi keletą licenzijų savo partneriams, kyla mintis, kad „Transcend“ yra pasisavinusi griaučius ir viską įvilkusi į naują odą. Kaip ten bebūtų, „SSD Scope“ siūlo paprastas, bet naudingas funkcijas, kaip TRIM gairių patikra, „secure erase funkcija ar programinio kodo atnaujinimas tiesiai iš „Transcend“ duombazės. Pastaroji funkcija suveikė be priekaištų ir mes pakeitėme 5.0.6 FW į 5.2.2 FW. Tiesa, „secure erase funkcija neveikė. Greičiausiai susidūrėme su atjungimu FW lygmenyje. Parsisiųsdami „SSD Scope“ kartu gauname ir atskirą TSClone.exe failiuką, kuris pasitarnaus perkeliant duomenis iš HDD į naują SSD.

 

Testavimas

Testavimas buvo atliekamas SSD720 jungiant prie vieno iš „Gigabyte MA-990XA-UD3“ pagrindinės plokštės SATA III 6 Gb/s lizdų. SATA AHCI tvarkyklės – AMD 1.2.1.331. Norėdami objektyviau įvertinti  SSD spartą, testavimui parinkome ne tik sintetinių, bet ir realesnę SSD spartą atspindinčių testų rinkinį. CrystalDiskMark ir FutureMark PCMark 7 testai buvo atlikti SSD diskams esant šviežios būsenos, o likusieji testai buvo atlikti kaupikliams perėjus į labiau nusistovėjusią būseną. Ji buvo pasiekta pilnai pripildžius kaupiklius duomenimis ir juos ištrynus esant aktyviai TRIM funkcijai. Testavimo metodika nėra ideali ir atspindi daugmaž tokią situaciją: SSD yra sisteminis diskas (OS užima < 15 % SSD talpos), kuris buvo užpildytas duomenimis (žaidimais, sunkiasvorėmis programomis) ir tuomet nutarta kaupiklį išvalyti. Informacija buvo ištrinta ir palikta tik operacinė sistema. Realaus naudojimosi testai kartojami du kartus ir išvedamas vidurkis. Po kievieno testo kompiuteris perkraunamas, siekiant išvengti bet kokio galimo informacijos įsiminimo (angl. caching).

  • Procesorius:AMD Phenom II X4 955 BE @4.263GHz (203×21) 1.504v/ CPU NB @ 2.842GHz 1.325v
  • Pagrindinė plokštė: Gigabyte GA-990XA-UD3 (F12)
  • RAM atmintis: Kingston HyperX Blu DDR3 2x2GB 1600CL9 @1624 CL7-9-7-20-28 1T 1.65v
  • Vaizdo plokštė: Sapphire HD 7870 OC Edition (1050/5000 MHz)
  • Kietasis diskas
  • WD RE3 (1 TB / 7200 RPM / SATA II)
  • SSD kaupikliai:
  1. Transcend SSD720 256 GB (FW 1.2.2); read 560 MB/s / write 540 MB/s
  2. Plextor M5P Xtreme 256 GB (FW 1.05) ; read 540 MB/s / write 460 MB/s
  3. OCZ Vector 256 GB (FW 1.03) ; read 550 MB/s / write 530 MB/s
  4. OCZ Vertex 4 256 GB (FW 1.5) ; read 560 MB/s / write 510 MB/s
  5. OCZ Vertex 3.20 240 GB (FW 2.30) ; read 550 MB/s / write 520 MB/s

 

Rezultatai

ATTO v2.47 – sintetinis testas, naudojantis spūdžius duomenis, kurio pagalba nustatomi visų „SandForce“ valdiklį turinčių SSD linijinė įrašymo/nuskaitymo sparta, o gauti rezultatai panaudojami kaip oficialūs maksimalūs greičiai.

HD Tune Pro 5.00 – kur kas realesnius linijinius greičius parodantis testas, tikrinantis visą SSD paviršių ir eliminuojantis proveržinę spartą.

Nepastovumas tik prasidėjus skaitymo užduočiai nulemia, kad „Transcend SSD720“ fiksuoja vieną mažiausią skaitymo pralaidą (227.5 MB/s). Pralenkiami tiek „Vector“, tiek „Vertex 450“ kaupikliai, tačiau „Vertex 3.20“ išlieka priekyje vertinant ir maksimalią, ir vidutinę skaitymo spartą.

Eratiškai besielgiantis SSD720 nėra ypač stiprus matuojant minimalią ir vidutinę linijinio rašymo spartą.  Nors maksimalus pralaidumas pakankamai aukštas (356 MB/s), matuojant vidutinę spartą SSD720 atsiduria pačioje uodegoje. Prisiminus, kad 480 GB talpos „Crucial M500“ ši užduotis yra tikrasis Achilo kulnas, tokios pačios diagnozės priskirti „Transcend“ gaminiui negalima, nes skirtumas tarp šių SSD viršyja net 100 MB/s.

CrystalDiskMark (CDM) v3.0.1c – sintetinis testas, fiksuojantis tiek linijinę, tiek atsitiktinę skaitymo/rašymo spartą. Testavimo įrankis geba dirbti tiek su spūdžiais, tiek ir su ne spūdžiais duomenimis.

Linijinė SSD720 skaitymo sparta viena didžiausių tarp visų testuojamų SSD kaupiklių nepriklausomai nuo naudojamo failų tipo. Tuo stebėtis nereikėtų, nes ir kitas „SandForce“ valdiklį naudojantis kaupiklis, „Vertex 3.20“, lyderiauja lenkdamas aukščiau pozicionuotus to pačio gamintojo („OCZ“) produktus.

Bendrame 4K blokų rašymo kontekste SSD720 demonstruoja gerą spartą (~35/28 MB/s), lenkdamas tokius SSD kaip „Vertex 450“, tačiau „Vertex 3.20“ sugeba išlikti lyderiu. Rašymo sparta nėra pati solidžiausia, į priekį užleidžiant visus keturis „OCZ“ atstovus.

Padidinus užklausų skaičių „Transcend SSD720“ turi pakankamai aiškią persvarą prieš savo pagrindinį varžovą skaitant 4K failus, tačiau užleidžia pozicijas kuomet informaciją reikia rašyti, ypač nespūdžius duomenis.

Sekantis testas leidžia susidaryti vaizdą, kaip veikia ypač svarbi TRIM funkcija, atstatanti SSD kaupiklio spartą po jo užpildymo. Visi trys SSD kaupikliai pilnai užpildomi informacija ir ji ištrinama esant aktyviai TRIM funkcijai. Testuojama tik įrašymo sparta, nes skaitymo sparta po disko užpildymo ir ištrynimo lieka nepakitusi.

Esant milžiniškam užklausų skaičiui SSD720 net sugeba po pildo užpildymo priskaičiuoti keletu megabaitų daugiau, tačiau SF-2281 valdiklių ydos (kaip ir „Vertex 3.20“) išvengti nepavyksta: SSD720 patiria nemažą linijnio pralaidumo sumažėjimą (~27 %). Vis dėl to „Vertex 3.20“ pasirodo dar prasčiau prarasdamas ~35 %.

„Futuremark PCMark 7“ – daugiau realią SSD spartą reprezentuojantis įrankis, parodantis ne tik bendrą informacijos kaupiklio spartą, bet ir jo spartą (MB/s) tam tikrose užduotyse. Disko kreipties komandos vykdomos ne ištisiniu, bet kartkartėmis nutrūkstančiu srautu, dėl vis „išlendančio“ duomenų apdorojimo.

SSD720 atsiduria SSD kaupiklių dugne. Daugelyje sub-testų žengęs koja kojon su „Vertex 3.20“, „Vertex 4“ ir M5P Xtreme, lemiamą įtaką SSD720 rezultatui padaro „Importing Pictures“ sub-testas, kuriame „Transcend“ atstovas akivaizdžiai lieka paskutinis.

Toliau pasižiūrėsime, kaip abiems kaupikliams sekasi susitvarkyti su kasdieninėmis užduotimis. Pasirinkome 8,16 GB talpos papkę, talpinančią beveik 1300 ivairaus dydžio failų (1 KB – 250 MB) ir praskanavome ją su Bitdefender Total Security 2011 antivirusine programa. Vėliau tas pats skirsnis, pasitelkus į pagalbą „Microsoft RichCopy kopijavimo įrankį, buvo iškeltas iš vienos direktorijos į kitą, arba tiesiog dubliuojamas. 3.47 GB ISO failo kopijavimas vyko įprastiniu būdu.

Itin dažna namų kompiuteriuose naudojama užduotis – išarchyvavimas, todėl šiai užduočiai parinkome 8,66 GB sveriantį archyvą, kuriame tilpo beveik 5000 failų ( dydis 1 KB – 350 MB). Nepamiršome ir archyvavimo užduoties. SSD kaupikliai turėjo sukurti 391 MB archyvą. Taip atlikti matavimai diegiant žaidimus ir juos atnaujinant.

Vienu svarbiausių SSD spartos rodiklių yra gaišties laikai, kurie nusako kaupiklio reakciją ir tuo pačiu greitumą naudojimosi metu. Gaišties laikai matuojami užklausų skaičiui esant 1-am (QD1). Kuo mažesni gaišties laikai, tuo SSD kaupiklis greičiau pasiekia ar įrašo vartotojui reikiamą informaciją, tačiau nereikia pamiršti, kad vidutinis gaišties laikas negali būti didesnis už maksimalų, tai indikuotų potencialią valdiklio problemą.

Vienodą vidutinį rašymo gaišties laiką (0.052 ms) parodęs SSD720 keliomis šimtosiomis mili sekundės dalimis nusileidžia „Vertex 3.20“, tačiau atsigriebia vertinant vidutinį skaitymo gaišties laiką. Tiesa, pranokti kitų SSD kaupiklių nepavyksta.

Nors maksimaliems skaitymo gaištiems laikams duomenų tipas įtakos nedaro, tačiau SSD720 užfiksuoja didžiausios vertės skaičius (15 ms) tarp visų SSD kaupiklių. Maksimalus rašymo vėlinimas yra šiek tiek veikiamas duomenų tipo, tik šįkart artimiausias varžovas – „Vertex 3.20“ – su beveik 12 ms yra kur kas arčiau.

Matuojant IOPS spartą ne SF-2281 valdiklį turintys SSD kaupikliai gana stipriai pabėga į priekį. Išimtimi galima laikyti nebent „Plextor M5P Xtreme“ ir 100 % 4K rašymo testą. Logiška, kad nuožmiausia kova vyksta tarp SSD720 ir „Vertex 3.20“ daugeliu atvejų pirmajam SSD kaupikliui pasiekiant pergalę. 4K IOPS skaitymo spartos atotrūkis tarp šių dviejų SSD pradeda didėti, kai užklausų skaičius pasiekia tris. Matyti, kad „Transcend“ taip pat yra teigiamai jautresnis spūdiems failais ir įgyja kiek daugiau spartos nei „Vertex 3.20“.

4K rašymo IOPS sparta linksta į „Vertex 3.20“ pusę tol, kol nepasiekiamas užklausų skaičius lygus keturiems. Prieš tai ėjęs koja kojon su M5P Xtreme SSD720 nepriklausomai nuo duomenų tipo pradeda pirmauti ne tik prieš „Plextor“ atstovą, bet ir „Vertex 3.20“. Spūdžių 4K duomenų IOPS sparta pasiekia „Vertex 450“ lygį.

Kombinuotos apkrovos metu „Transcend“ pranašumas dirbant su spūdžiais duomenimis prieš „Vertex 3.20“ pradeda matytis kiek greičiau. Užklausų skaičiui viršyjus keturis SSD720 4K nespūdžių duomenų IOPS sparta praktiškai susilygina rezultatu, kurį „Vertex 3.20“ pasiekia apdorodamas spūdžius failus. Galiausiai pasiekiamas beveik 3000 IOPS skirtumas SSD720 naudai, lyginant abiejų SSD kaupiklių darbą su spūdžiais duomenimis.

Išvados

Labiausiai intriguojančią dvikovą, įvykusią tarp dviejų SF-2281 valdikklį turinčių SSD kaupiklių, nedelsiant reikia išvesti į finišo tiesiąją. Kažkas sakys, kad entuziastui „SandForce“ daugiau mažiau prilygsta iš apatinių byrantį smėlį, ir visai nesvarbu, kad tai „Trasncend“ flagmanas. Iš tikrųjų bendrame kontekste su SF-2281 nėra taip viskas prastai tol, kol palaikoma patraukli kaina. Pagrindinis šios dienos „Transcend SSD720“ varžovas – „OCZ Vertex 3.20“ – praėjusioje apžvalgoje iškart buvo pasirašęs sau „no go“ nuosprendį dėl 750 litų siekiančios kainos. Dabar gi SSD720 prieš „Vertex 3.20“ išsitraukia tam tikrų privalumų. Tarp jų papuola 7 mm aukščio korpusas, duomenų klonavimui iš HDD į SSD reikalinga programinė įranga ir, panašu, didesnė sparta. Sintetiniai testai, tokie kaip CrystalDiskMark, galutinio verdikto tarti neleido (vienas buvo greitesnis viename sub-teste, kitas – kitame), tačiau IOmeter apibrėžė, kad SSD720 daugeliu namų naudojimosi sąlygų turės pranašumą. Tai patvirtino ir dalis „realworld“ testų, kuriuose SSD720 prieš „Vertex 3.20“ pasiekė keletą labai apčiuopiamų pergalių. Ir jei ne dideli maksimalūs vėlinimo laikai skaitant 4K duomenis, visa atsako sparta praktiškai pakryptų „Transcend“ naudai. Galima geru žodžiu paminėti „SSD Scope“ programinę įrangą, tačiau didesnio įvertinimo turi sulaukti tie, kurie dirba prie SSD720 programinio kodo. Nors programinį kodą visiems gamintojams pateikia „LSI“, mes sugebėjome 5.0.6 versiją pakeisti į 5.2.2 versiją, kai daugelis kompanijų gaminančių SSD kaupiklius su SF-2281 valdikliu dar kankinasi su 5.0.5a. Logiška, kad net ir tokios pastangos neleis palypėti virš mažiau ydingus valdiklius naudojančių SSD galvų, tačiau tokiu būdu „Transcend“ leidžia sau didinti stabilumą bei spartą. Nepaisant to, rezervų čia yra: tai parodė šiek tiek šlubuojanti TRIM funkcija. Neabejotinai  SSD720 atrodys gerai ir tarp daugelio kitų SF-2281 naudojančių kaupiklių iš „A-DATA“ ar „Kingston“ ir labai tikėtina, kad SSD720 yra vienas iš greičiausių rinkoje esančių SF-2281 produktų. Vis dėlto „Kingston V300“, kuris taip pat paremtas SF-2281 atrodo neįkandamas mažų mažiausiai vertinant talpos/kainos santykį, o tokie žaidėjai, kaip „Corsair Neutron GTX“ ir „Sandisk Ultra Plus“ priverčia pasakyti, kad 700 litų yra per daug. Ne toks pervertinimo lygis kaip „Vertex 3.20“ atveju, tačiau norint išlikti dabar jau masėje SSD kaupiklių būtinos kainos korekcijos.

1 Komentaras

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.